Przejdź do treści
3QA
  •  Aktualności
  •  Organizator
  •  Zostań prelegentem
  •  Improve IT
  •  Wspierają nas
  •  Kontakt

Strona główna » Aktualności

Aktualności

News

[3QA] #69 Spotkanie o Jakości

  • 10 lutego 202510 lutego 2025

Zapraszamy na pierwsze spotkanie 3QA w 2025 roku do Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku!
Spotkanie odbędzie się 11 lutego 2025 (wtorek) o 18:00! 

Zapisy: https://app.evenea.pl/event/3qa69/

Paweł Zajączkowski

👤 Paweł siedzi we Wrocławskim IT od 2009. Rozgrzebywał kod w fińskim telecomie, niemieckiej logistyce, szwajcarskim banku, fabryce aut, podróżniczym startupie, brytyjskim compliance oraz wynajmie willi.
Aktualnie zszedł na ciemną stronę mocy i zajmuje się opieką nad stadkiem programistów i team leaderów, programem mentoringowym, gildiami oraz wtykaniem wszędzie swojego nosa.
Prywatnie lubi czytać, grać w planszówki, RPG papierowe i komputerowe, trenuje trójbój siłowy oraz kolekcjonuje stare Lego Technic.
Gdy najdzie go wena, pisze o technologii, ludziologii i smokach na HowToTrainYourJava.com.

„Syndrom Oszusta w IT”

💡 Czy dopada Cię czasami to okropne uczucie, że nie jesteś wystarczająco dobry, żeby robić swoją robotę? Że brak Ci umiejętności, inteligencji i talentu? Że wszyscy wokół Ciebie wiedzą, co robią, a Ty prześlizgujesz się wyłącznie dzięki szczęściu, przypadkowi i sprawianiu wrażenia, że jesteś lepszy, niż w rzeczywistości? Czy żyjesz w strachu, że to jedynie kwestia czasu, aż ktoś wreszcie odkryje, że jesteś zwyczajnym oszustem?

Nie jesteś sam.

Według badań, Syndrom Oszusta dotyka niemal 90% osób pracujących w IT. W tej prezentacji opowiem czym ów syndrom jest, czemu jest tak dominujący w naszej branży, jak wpada się w błędne koło i dokąd można się stoczyć. Omówię, jak znajomość prostych mechanizmów pomoże Ci dostrzec swoje kompetencje oraz jakie triki stosować, żeby nie dać się pokonać demonom niepewności.

*Może zawierać śladowe ilości gumowych kaczuszek.


Bartosz Kuczera

👤 Swoją przygodę rozpoczął od testowania manualnego, gdzie nabrał sporo doświadczenia poprzez pracę na różnych projektach i systemach.
Testował zarówno webowe, desktopowe jak i mobilne aplikacje. W tym samym czasie zaczął się interesować testami baz danych, oraz API, więc kolejnym naturalnym krokiem było podjęcie się testów automatycznych.
Automatyzacją zajmuje się od 6 lat, i sporo liznął różnych języków programowania i technologii. Obecnie zajmuje stanowisko Senior Test Automation Engineer w Jit Team
Prowadzi indywidualny mentoring „Full stack JS/TS automation tester”, oraz posiada swój kanał na youtube, gdzie porusza ciekawe use case`y.
Prywatnie lubi jeździć rowerem wzdłuż hiszpańskich wybrzeży, i zdobywać szczyty gór.

„Testkube, czyli CI od Kubernetesa – sprawdźmy, jak to działa [live session]”

💡 W świecie dynamicznie rozwijających się aplikacji chmurowych i konteneryzacji, efektywne testowanie oprogramowania jest kluczowe dla zapewnienia jego jakości.

Testkube to nowoczesne narzędzie zaprojektowane specjalnie z myślą o Kubernetesie, które umożliwia integrację procesów Continuous Integration (CI) bezpośrednio w ekosystemie klastrów.

Podczas prezentacji przyjrzymy się:

  • Jak działa Testkube i jakie problemy rozwiązuje w kontekście testowania w środowisku Kubernetes.
  • W jaki sposób Testkube upraszcza uruchamianie testów, niezależnie od używanych frameworków czy języków programowania.
  • Jak zintegrować Testkube z istniejącymi repozytoriami, aby uzyskać pełną automatyzację procesu testowania.
  • Jakie korzyści dla zespołów QA i DevOps wynikają z użycia tego narzędzia.

Zaprezentuję również praktyczne działanie Testkube na żywo, pokazując, jak skonfigurować środowisko, uruchomić testy oraz analizować wyniki w intuicyjnym interfejsie.


    UWSB Merito w Gdańsku istnieje na rynku od 1998 r. Studia podyplomowe realizujemy od 2000 r. Co roku rekrutujemy około 1000 słuchaczy studiów podyplomowych.
    Kadrę dydaktyczną stanowią doświadczenie eksperci, praktycy, trenerzy współpracujący z biznesem i dla biznesu.

    Tester Oprogramowania

    Słuchacz będzie miał możliwość uzyskania międzynarodowego certyfikatu ISTQB Foundation Certificate in Software Testing w ramach egzaminu organizowanego przez UWSB w Gdańsku we współpracy ze Stowarzyszeniem Jakości Systemów Informatycznych, za dodatkową opłatą. UWSB Gdańsk jest akredytowanym dostawcą szkoleń SJSI – tester poziom podstawowy.
    Zajęcia prowadzone są w formie ćwiczeń, a program studiów przygotowaliśmy tak, aby przygotować Cię do międzynarodowego egzaminu na certyfikat testera ISTQB Foundation Level.


    News

    Zapraszamy na konferencję WaysConf 2024!

    • 13 lipca 202413 lipca 2024

    📣 Jeżeli interesują Cię rozwiązania #nocode to WaysConf jest konferencją na której nie może Cię zabraknąć!

    ⚡ Dla społeczności 3QA 15% zniżka na zakup biletów z kodem: 3QA15
    👉 https://www.waysconf.com/tickets

    ℹ️ WaysConf to najważniejsze wydarzeniu poświęcone produktom cyfrowym w Europie Środkowej, zrzeszającym ponad 1700 profesjonalistów.
    Obejmuje ponad 70 wybitnych prelegentów na czterech scenach, koncentrując się na inspiracji kreatywnością i dostarczaniu cennych spostrzeżeń dla doświadczonych projektantów. Konferencja oferuje platformę online, warsztaty, elementy gamifikacji, okazje do networkingu oraz imprezę po konferencji. Ogólnym celem WaysConf 2024 jest stworzenie przestrzeni, w której profesjonaliści z różnych dziedzin mogą spotkać się, dzielić wiedzą i innowacyjnie współpracować.

    📅 Data: 2024-09-19
    🏙️ Miejsce: Kraków + online

    News

    3QA 66. Spotkanie o Jakości w IT

    • 27 maja 202427 maja 2024

    Od ostatniego 3QA-wego spotkania minęło trochę czasu, ale mamy nadzieję że jeszcze o nas nie zapomnieliście?

    👉 Pełna agenda i zapisy: https://app.evenea.pl/event/3qa66/
    📅 Kiedy: 28.05.2024 18:45
    📍 Gdzie: Gdański Park Naukowo-Technologiczny

    Zapraszamy we wtorek 28.05.2024 wyjątkowo o godzinie 18:45 do Parku Naukowo-Technologicznego w Gdańsku na spotkanie z Pawłem Nogą i Piotrem Dubielą.

    Paweł Noga, znany 3QA-owej społeczności z wielu poprzednich spotkań, konsultant AI, tym razem wystąpi z prelekcją “Jakim cudem sprzęt nadąża za dekadą wykładniczego rozwoju AI.”

    Piotr Dubiela, ekspert od automatyzacji testów oraz autor poczytnego bloga TuJestBug.pl, opowie o optymalizacji testów automatycznych z GitHub Actions.

    Zapraszamy do zapisów!


    Paweł Noga, Konsultant AI

    „Jakim cudem sprzęt nadąża za dekadą wykładniczego rozwoju AI?”

    💡 Powiada się, że rozwój sieci neuronowych jest tak szybki, że ich wielkość (a tym samym moc obliczeniowa potrzebna do treningu) podwaja się co kilka miesięcy. Przyzwyczajeni do niewielkich zmian pomiędzy kolejnymi generacjami sprzętu w domowych PC, nie spodziewamy się niczego przełomowego w świecie superkomputerów. Nic bardziej mylnego. Sprzętowe potrzeby AI sprawiły, że branie większego młotka jest strategią krótkoterminową i należy męczyć te zera i jedynki sprytniej. Prezentacja będzie podsumowaniem najciekawszych trendów i przełomowych technologii zastosowanych w superkomputerach do trenowania AI. Szczególną uwagę poświęcę analizie Blackwell – najnowszej architektury zaprezentowanej przez Nvida oraz jakie technologie przenikają do świata domowych PC.


    Piotr Dubiela (tujestbug.pl)

    👤 Jestem absolwentem wydziału ETI na Politechnice Gdańskiej. Od prawie 10 lat zajmuję się testowaniem oprogramowania, głównie interesuje mnie automatyzacja testów funkcjonalnych. Przez ten czas specjalizowałem się w testach aplikacji webowych, choć miałem też krótki epizod testowania aplikacji desktopowej. Testy piszę w Javie, korzystając głównie z bibliotek Selenium, restAssured oraz jako uzupełnienia testNG, jUnit i cucumber. Poza pracą testera zajmuję się szerzeniem wiedzy o podstawach programowania oraz testowaniu w postaci dedykowanych szkoleń narzędziowych oraz prowadzeniem wykładów na jednej z uczelni w Gdańsku.

    „Optymalizacja testów automatycznych z GitHub Actions”

    💡 W dzisiejszym dynamicznym świecie IT, unikanie błędów kompilacji i szybkie testowanie są kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości oprogramowania. W tej prezentacji pokażę jak wykorzystać potencjał GitHub Actions, aby skutecznie zapobiec błędom kompilacji oraz uruchamiać testy bezpośrednio z repozytorium. Dowiesz się, jak skonfigurować github workflow, aby reagował na zmiany w kodzie, wykrywał błędy kompilacji na wczesnym etapie i uruchamiał testy automatyczne z różnych środowisk, w tym testy Selenium oraz testy REST API. Omówię również jak to rozwiązanie wypada na tle innych narzędzi CI/CD takich jak Jenkins, TeamCity.

    News

    Infoshare 2024 | Jakościowe propozycje w agendzie

    • 21 maja 202421 maja 2024

    Publikujemy propozycje prezentacji z nadesłanych do konkursu zgłoszeń.

    Pełna agenda: https://infoshare.pl/conference/agenda/

    Ostatnia szansa na zakup biletu, z kodem ISC24-3QA10 zniżka 10%:
    https://infoshare.pl/is-register/?discount_code=ISC24-3QA10&utm_source=3QA&utm_medium=partner&utm_campaign=community-isc24


    “Po co implementować i testować dostępność aplikacji?” – Kinga Witko

    Uważam, że dla nas Testerów, wiedza z zakresu dostępności aplikacji oraz wymagań WCAG to taki “must have”, szczególnie w obecnych czasach, kiedy to niespełnienie wymagań może wiązać się z karą finansową dla firmy. Poza tym jestem wielką fanką Kingi Witko, słucham jej podcastu “Tu się Testuje” i z wielką przyjemnością wysłuchałabym jej wykładu na żywo 🙂

    Katarzyna D.

    “Ewolucja testowania – techniczne i organizacyjne rozwiązania” – Piotr Stawirej

    Myślę, że w trakcie tej prezentacji będzie można poszerzyć oraz ugruntować swoją wiedzę z zakresu testowania, unikania pułapek w testach systemu greenfield oraz efektywnego stosowania różnych technik testowania, takich jak TDD, ATDD, BDD, PBT, z uwzględnieniem wpływu architektury aplikacyjnej na proces testowania.

    Katarzyna D.

    Jedną z moich ulubionych zasad testowania jest tzw. paradoks pestycydów. Aplikacja żyje, rozwija się a my testerzy powinniśmy za nią podążać a nie oczekiwać że to ona dostosuje się do naszych niezmienianych testów. Warto odświeżać sobie takie informacje i nie zapominać o podstawach.

    Rafał D.

    “Operacjonalizacja etyki AI? Jak zbudować w organizacji odpowiedzialność na bazie AI Governance” – Michał Nowakowski

    “How to build AI responsibly and why?” – Sebastian Kacza

    Żyjemy w czasach, w których Testerzy muszą zacząć brać pod uwagę kwestie etyczne związane z zastosowaniem AI i upewnić się, że testowane systemy są zgodne z określonymi standardami etycznymi i prawem, co może wymagać opracowania specjalnych przypadków testowych. Testerzy będą pełnić rolę “strażników etyki”. Myślę, że na obu prelekcjach dowiemy się sporo na temat nowinek związanych z regulacją prawną.

    Katarzyna D.

    “Jak ochronić się w świecie, w którym nasze dane są na sprzedaż?” – Katarzyna Brzozowska

    Zapewnienie jakości oprogramowania wiąże się również z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowników i ich danych osobowych. Testerzy powinni wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę podczas testowania aplikacji z danymi wrażliwymi. Powiem szczerze, że osobiście nie miałam styczności z testami security. Aplikacje, które do tej pory testowałam nie wymagały większego skupienia na tym obszarze, więc z chęcią dowiem się czegoś więcej z zakresu bezpieczeństwa.

    Katarzyna D.

    „Managing Testing Data” – Elias Nogueira

    Testowanie powinno jak najbardziej odzwierciedlać zachowania końcowych użytkowników. Jak sprawdzamy np. czy push przyjdzie do użytkownika aplikacji o godzinie 20 to owszem, możemy w bazie danych podmienić godziny wysyłki ale co tak naprawdę sprawdzamy? Sprawdzamy czy push przychodzi ale nie czy przychodzi o godzinie 20. Zrozumienie danych testowych jest dla mnie kluczowe w zapewnianiu jakości

    Rafał D..

    „Gumowa kaczuszka 2.0 czyli lepsze sposoby na debugowanie weba” – Dominika Zając

    Zarządzanie jakością to nie tylko testowanie (czyli ujawnianie awarii) ale również debugowanie (czyli znajdowanie i usuwanie defektów). Jestem zwolennikiem pracy efektywnej a nie efektownej więc każda propozycja polepszenia się w dziedzinie debugowania jest na miarę złota.

    Rafał D.

    „Jest dobrze, choć nie najgorzej – proste metryki DevOps o wielkiej mocy” – Kinga Gaździńska

    QA to zarządzanie jakością i dla mnie odnosi się nie tylko to samego oprogramowania ale również procesów. Jak mówimy o wdrożeniach to każdy tester powinien tego posłuchać bo jak wspominał Radek Smilgin na swojej prezentacji, o tym że automatyzacja po GUI to Scam – mądrze przeprowadzone testy manualne przy wdrożeniu mogą swobodnie zastąpić automaty.

    Rafał D.

    Propozycje zespołu 3QA:

    „AI as a SLDC” – Radosław Smilgin, testerzy.pl

    „Move fast, build things… safely!” – Mohammed Aboullaite

    „Jakim cudem sprzęt nadąża za dekadą wykładniczego rozwoju AI?” – Paweł Noga

    „Wstrzyknięcia, strajki i zatrucia oraz inne ryzyka w obcowaniu z AI” – Mateusz Biliński, Niebezpiecznik.pl

    Optymalizacje procesów, bezpieczeństwo i nadążanie za rozwijającymi się technologiami są częścią pracy testera, dlatego warto zainteresować się powyższymi prezentacjami.


    🚀 Infoshare 2024 już jutro! 📅

    📱Pobierz aplikację konferencyjną Infoshare już teraz:

    Android: https://buff.ly/3QLiPqL

    iOS: https://buff.ly/3wwgFon

    🎟️ Ostatnia szansa na bilety!

    Nawigacja po wpisach

    1 2 3 … 66

    Facebook

    This message is only visible to admins.
    Problem displaying Facebook posts.
    Click to show error
    Error: Server configuration issue

    Twitter feed is not available at the moment.

    Ostatnie wpisy

    • [3QA] #69 Spotkanie o Jakości 10 lutego 2025
    • Zapraszamy na konferencję WaysConf 2024! 13 lipca 2024
    • 3QA 66. Spotkanie o Jakości w IT 27 maja 2024
    • Infoshare 2024 | Jakościowe propozycje w agendzie 21 maja 2024
    • ConSelenium 2024 – Call For Papers 14 maja 2024

    Najlepszy meetup w 3mieście o Jakości w IT!

    dołącz do nas

    Newsy 3QA


    Loading
    Copyright © 2021 3QA
    Motyw od Colorlib wspierany przez WordPress
    • Facebook
    • LinkedIn
    • Twitter
    • YouTube