Zostań Prelegentem

Droga Społeczności 3QA!

Szukamy osób, które chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z Jakością w IT.

Przykładowe tematy poniżej:

1. Automatyzacja testów w formule data- i keyword-driven

Automatyzacja, która umożliwia wykorzystanie danych wejściowych do sterowania wykonaniem i przepływem testów pozwala „cudownie” rozmnożyć przypadki testowe przy niewielkim nakładzie pracy. Jak projektować testy, by najlepiej wykorzystać potencjał takiej formuły?

2. Pierwsze kroki w automatyzacji testów aplikacji webowych z użyciem Selenium

Selenium to jeden z najbardziej popularnych frameworków do automatyzacji testów aplikacji webowych, dobrze opisany, ze wsparciem licznej społeczności. Ale wiele kursów w sieci bazuje na sztucznych problemach, więc pierwsze kroki i tak nie są łatwe. Od czego więc zacząć praktyczną pracę z Selenium?

3. Wprowadzenie do testowania REST API

REST API to popularny sposób komunikacji pomiędzy serwisami w sieci. W jaki sposób działa i do czego służy? Podstawowe testy aplikacji implementujących REST API można wykonać nawet przy pomocy narzędzi tak prostych jak pluginy do przeglądarek (np. Postman, REST Easy). Jak korzystać z tych narzędzi?

4. Wprowadzenie do automatyzacji testów z wykorzystaniem frameworku Pytest

Pytest to framework do automatyzacji testów w języku Python. Ma wiele ciekawych funkcjonalności, które umożliwiają tworzenie optymalnych testów, dopasowanych do weryfikowanego produktu. Na czym polega fenomen jego popularności? Jak można na nim skorzystać?

5. Sztuczki zwiększające wydajność pracy w IDE firmy JetBrains (PyCharm, IntelliJ)

Tworzenie frameworków i testów automatycznych wymaga pracy z kodem. IDE to narzędzia, które to bardzo ułatwiają. Oferują wiele skrótów, sztuczek i chwytów, które znacznie przyspieszają pracę. Jak pisać kod szybko, skutecznie i nie odrywając rąk od klawiatury? Na przykładzie popularnych narzędzi firmy JetBrains.

6. Podstawy testów wydajności w oparciu o JMeter

JMeter to jednocześnie darmowe ale i szeroko wykorzystywane narzędzie do testów wydajności. Jak zacząć z narzędziem i z tym typem testów? Jakie są najważniejsze zasady którymi powinniśmy się kierować? Jakich błędów unikać?

7. Techniki w testach eksploracyjnych

Może wydawać się, iż testy eksploracyjne nie wymagają przemyślenia czy przygotowania. Wprost przeciwnie, najlepsi testerzy wykorzystują różne techniki, aby zdefiniować co powinno być w zakresie testów. Co więcej, podchodzą również systematycznie do przeprowadzania i dokumentowania testów eksploracyjnych. Prezentacja na temat podstawowych technik testowania eksploracyjnego.

8. Podatności XSS i CSRF w testach bezpieczeństwa webaplikacji

Cross-site scripting (XSS) i cross-site request forgery (CSRF) – podobne nazwy, ale różne podatności, skutki i metody wykrywania. Potencjalne problemy, których wszyscy testerzy aplikacji webowych powinni być świadomi i sprawdzać swoje aplikacje pod kątem tych zagrożeń. Jak to robić?
Studium przypadków.

9. Testy automatyczne web-serwisów

Architektura aplikacji coraz częściej zmierza do dekompozycji na wiele małych i niezależnych serwisów. Serwisów, których nieodzowną częścią są testy automatyczne. Jak te testy automatyzować? Jakie testy wybierać? Jak zacząć?