3QA #45
Zapraszamy na 45 spotkanie Trójmiejskiej Społeczności Testerskiej!
Zapisy: https://evenea.pl/event/45trojqa/
Partner spotkania
Agenda:
18:30 Rozpoczęcie spotkania
18:35 Katarzyna Balcerzak „Nauka na błędach jako podstawowe narzędzie Quality Coacha” [PL]
19:15 Piotr Suwała „Three Stories on eXtreme Programming” [EN]
20:10-21:00 Networking
Szczegółowe informacje o prelegentach i prelekcjach znajdziecie na TrojQA.pl i na fanpage’u /trojqa
DATA: 30.10.2019, godz. 18:30 (środa)
Katarzyna Balcerzak
Z wykształcenia archeolog, który aktualnie specjalizuje się w odkrywaniu historii oprogramowania. Zawsze chętna poznać sekrety produktów. Kasia, jako Quality Engineer w firmie Spartez, wspiera programistów firmy Atlassian w tworzeniu dobrych produktów dobrze. Znajdziesz Kasię wszędzie tam, gdzie można podzielić się wiedzą i doświadczeniami związanymi z testowaniem i jakością. Zawsze otwarta na poznanie czegoś nowego. Ciągle doskonaląca się jako prelegent i trener, aby pomóc innym odkryć meandry świata zapewniania jakości.
Nauka na błędach jako podstawowe narzędzie Quality Coacha [PL]
Chcemy żyć Agile. Współpracować, dowozić szybko, monitorować, poruszać się w myśl zasady fail fast, move forward. Nie chcemy być już zwykłymi testerami, chcemy być Quality Coachami. Zajmować się usprawnianiem procesów i jakości naszych produktów.
Kiedy zespół traci na szybkości, prawdopodobnie możemy liczyć na to, że poruszona zostanie ta kwestia na retrospektywie. Zaczniemy analizować przyczynę na podstawie symptomów, szukać źródła, które postaramy się zaadresować w kolejnych iteracjach. Co jednak gdy, nie w zespole, a aplikacji odbiegniemy od normy? Czy jesteśmy równie dociekliwi? Czy jako zespół siądziemy razem i spróbujemy zidentyfikować jaka była przyczyna naszego błędu? Raczej nie. Prawdopodobnie naprawimy błąd od ręki, co najwyżej dodając testy zabezpieczające przed powtórzeniem identycznego problemu.
Testy nie zabezpieczą nas przed kolejny błędem, jedynie uświadomią nam, że wystąpił on po raz kolejny. Zamiast adresować przyczynę, wyłapią symptomy głębszych problemów, przed tym nim dotkną one naszych klientów i użytkowników. I to tylko konkretne symptomy, których jesteśmy świadomi. Gdy decydujemy się pokryć testami przypadek, dla którego znaleźliśmy problem, zachowujemy się jak doktorzy przepisujący kolejne leki bez wykonania wywiadu z naszym pacjentem. Co, gdybyśmy zaczęli wyciągać wnioski z naszych błędów? Co, gdybyśmy zbudowali środowisko, w którym zespoły przyznają się do popełnianych błędów i wspólnie próbują zlikwidować ich przyczyny.
W trakcie mojej prezentacji chciałabym opowiedzieć o tym, czym jest Root Cause Analysis oraz dlaczego RCA powinno być podstawowym narzędziem do usprawniania jakości w przyborniku Quality Coacha. A także jak wykorzystać RCA do analizy i udoskonalania wewnętrznych procesów.
Piotr Suwała
Programista od dziecka. Przebył całą drogę, od mikrokontrolerów, sterowników, poprzez modelowanie obiektowe, aż do świętego paradygmatu funkcyjnego. Prowadzi swój team game-deweloperski 'Pandemonium Projekt’, w którym razem z członkami eksperymentuje i rozwija swój warsztat organizatorski. Udziela się w gdańskich organizacjach takich jak fablab, hackerspace… Na co dzień, jako deweloper w firmie Spartez, kieruje się wiarą w jakość i stawia na komunikację w zespole. Ulubiony framework? Lean Startup.
Three Stories on eXtreme Programming [EN]
’Even programmers can be whole people in the real world. XP is an opportunity to test yourself, to be yourself, to realize that maybe you’ve been fine all along and just hanging with the wrong crowd.’~ Kent Beck
Nowadays most of companies use Scrum. But Scrum only answers questions of managerial nature. It doesn’t explain how to create an environment which will support a culture of software development. Extreme Programming is a remedy to this problem. It explains how to conduct development from a programmer’s perspective.
Through my 2 year journey at Spartez I learned to value XP principles more than ever. My mistakes have shown me that XP practices are vital in everyday work. Its values allowed me to be confident and undertake decisions that are beneficial to all.
I want to share my experiences with you so you can reflect if your current environment is programmer friendly. To help you improve the way you work and convince others to change. I hope you will realise that software development can really be fun and challenging.
… Maybe you’ve been fine all along and just hanging with the wrong crowd…