Wspomnienia z pierwszego spotkania
Pierwsze spotkanie już za nami. Dziękujemy bardzo za tak dużą frekwencję i zainteresowanie.
Ilość osób zapisanych na spotkanie przewyższyła nasze oczekiwania – spotkaliśmy się w gronie ok. 180 osób. Sala wykładowa praktycznie cała się zapełniła. Spotkanie rozpoczęło się oficjalnym przywitaniem gości przez inicjatorkę TrójQA – Monikę Kalisz. Następnie głos zabrała Iza Disterheft Dyrektor GPN-T, która opowiedziała o projekcie Kobiety w IT a także o swoim zaangażowaniu w powstanie społeczności testerskiej.
Pierwszą prelekcję wygłosił Stanisław Matczak.
Prelegent w bardzo ciekawy sposób przedstawił swoje doświadczenia wdrożenia metodyki Scrum w zespole programistów w firmie Nordea IT. Jak sam określił, na początku nie było to łatwe. Zespół programistów w firmie Nordea IT postanowił usprawnić efektywność pracy poprzez wdrożenie metodyki Scrum. Początkowo została podjęta próba zastosowania Scrum’a, wybierając tylko te części metodyki, które wydawały się najbardziej istotne z punktu widzenia ich zespołu. Takie podejście jednak nie przyniosło oczekiwanych rezultatów – nastąpiła poprawa, ale nie rewolucja. Dopiero drugie podejście, czyli wdrożenie pełnej metodyki „by the book”, przyczyniło się do poprawy komunikacji w zespole, wzrostu efektywności i czasu wykonywanych zadań, a także powiększenia zaangażowania i satysfakcji z wykonywanej pracy. Scrum pozwolił przenieść odpowiedzialność za zadania z poszczególnych jednostek na cały zespół i umożliwił nakreślenie jednego wspólnego celu dla wszystkich członków. Jak określił Staszek, wdrożenie metodyki Scrum przywróciło zespołowi radość z pracy i sprawiło, że kierują się hasłem „Znowu programujemy!”. Prezentację Staszka możecie znaleźć tutaj.
Po serii kilku pytań do prelegenta, zaczęła się druga prelekcja, której prowadzącym był Michał Kujałowicz z firmy Spartez. Prelekcję zaczął od dość niecodziennej refleksji – przedstawił historię jego pierwszego projektu w Agile, który nie zakończył się sukcesem. Pierwsza porażka jednak go nie zniechęciła, ale pozwoliła mu dostrzec błędy i wyciągnąć wnioski na przyszłość. W efekcie tego postanowił opracować model usprawniający i organizujący proces QA w projekcie Agile – TOAST. TOAST oznacza: T –Types and Techniques, O – Organisation, A – Add value , S – Skills , T – Tracking. Michał opowiedział też o organizacji zespołu w Spartez – firmie w której obecnie pracuje. Zespół składa się z 10 developerów i 1 QA testera. Zaledwie jedna osoba odpowiedzialna za testy, to efekt ewolucji klasycznej roli testera do osoby, która wspiera programistów merytorycznie, określa metody testowania, a także poprzez wymianę wiedzy, jest łącznikiem z innymi zespołami. Zdaniem Michała testowanie w podejściu Agile, powinno być przeniesione na programistów, a tester powinien pełnić rolę „Quality Assistance”, czyli być wsparciem dla developerów, pokazywać im w jaki sposób mają testować, na co zwrócić uwagę itp. Aby, było to możliwe, tester powinien być osobą wszechstronną i stale rozwijać swoje umiejętności techniczne.
Pełną prezentację Michał udostępnił tutaj.
Prelekcja zakończyła się pytaniami do prelegenta, po czym nastąpiła sesja „Networking’u”, podczas której przy piwie i przekąskach toczyły się swobodne, testerskie rozmowy.
Ogromne podziękowania dla Prelegentów!
Dziękujemy Wam – uczestnikom – za to że chcecie spotykać się z nami i tworzyć Trójmiejską Społeczność Testerską 🙂
Po raz kolejny dziękujemy również Partnerom za wsparcie przy organizacji tego wydarzenia:
JIT Solutions
Spartez
Gdański Park Naukowo Technologiczny
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu! 🙂