Dobre praktyki automatyzacji testów
Wiele firm jest zmuszonych do automatyzowania testów funkcjonalnych. Powodów automatyzacji jest wiele jednakże nie każdy podchodzi do tego tematu z rozsądnym przemyśleniem co i jak należy zrobić. Nie chcę pokazywać kolejnego frameworka czy narzędzia do automatyzacji. Są ich setki a filmów i przewodników jak z nich korzystać można znaleźć w Internecie tysiące.
Od 14 lat zajmuję się doradztwem w zakresie jakości w IT i miałem okazję zobaczyć wiele projektów automatyzacji, które kończyły w koszu. Czemu tak się dzieje? Kto popełnia błędy i z czego one wynikają? Jak dobrze ustawić proces i kto jest w niego zaangażowany poza testerami od automatyzacji? Jak szacować automatyzację, czym jest dokument „strategia automatyzacji”, po co go pisać i co powinien zawierać? Jak powiązać proces testów manualnych z automatycznymi aby nie zrobić wyspy pod nazwą „automatyzacja”? Pytań jest wiele a na niektóre z nich odpowiedzi są nietrywialne.
Przedstawię również studium przypadku z projektu automatyzacji jaki robiliśmy dla jednego z naszych klientów gdzie założeniem było zautomatyzowanie regresji 15 dużych procesów biznesowych działających w różnych technologiach od SAP do aplikacje mobilne na smartfonie. Co nie zadziałało, co poszło nie tak i dlaczego na końcu wszyscy byli zadowoleni?
Piotr Ślęzak
Jestem ekspertem działającym na styku biznesu i IT. Na co dzień działam jako manager i trener, prowadzący i realizujący złożone projekty doradcze i wdrożeniowe, szkolenia i warsztaty z zagadnień współpracy biznesu i IT.
W swojej karierze założyłem takie organizacje jak Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych, CORRSE, ForProgress czy Oxford Acoustic. Od wielu lat jestem członkiem Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych, Stowarzyszenia Inżynierii Wymagań i rad programowych wielu konferencji.
Od kilkunastu lat zajmuję się tematyką rozwiązań IT i ich wsparciem dla biznesu. Koncentruję się na propagowaniu przekładania teorii metodycznych na praktykę.
Od zawsze kieruję się biznesowym zastosowaniem dostarczanych rozwiązań. Jestem ogromnym zwolennikiem dopasowywania narzędzi do organizacji a nie odwrotnie.
W swoich działaniach przedkładam ludzi i współpracę między nimi ponad procedury, standardy i narzędzia.
Doradzałem firmom z całego świata takim jak PZU, Link4, GDII, Plus, Orange, T-Mobile, Netia, Play, Ericsson, Narodowy Bank Polski, BNP Paribas, PKO BP, Pekao SA, ABB, Sabre, Chèque Déjeuner, Delphi Automotive, Tieto, IDG, Wojskowa Akademia Techniczna oraz instytucjom rządowym np. Ministerstwu Finansów, Izbom Skarbowym, Izbom Celnym czy Agencji Rynku Rolnego.
Regularnie występuję na najważniejszych konferencjach dotyczących innowacyjności i jakości w IT. Pisuję do takich czasopism jak Computerworld i QUALE.